Top Stories

Grid List

Deputeti i PD, Enkelejd Alibeaj ka përfunduar dëshminë në prokurorinë e Krimeve të Rënda në lidhje me audio-përgjimin ku implikohet Agron Xhafaj, vëllai i ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj.

Kryetari i Grupit të PD-së, Edmond Spaho është përballur me qetësi dhe me argumenta me kryetarin e Komisionit të Ekonomisë, Erion Braçen lidhur me kërkesën këmbëngulëse të opozitës për dorëheqjen e menjëhershme të Fatmir Xhafajt, ministrit të Brendshëm.

Në një prononcim për të Mapon, zëvendës ndihmës Sekretari amerikan në detyrë, Mathew Palmer, thotë se ambasadori aktual amerikan, Donald Lu, do të largohet nga Shqipëria në verë.

Adriatik Llalla, i larguar para disa kohësh në Gjermani, nuk i shqetësoi fare autoritetet. Sipas mediave, pikërisht 2 vite më parë, më 14 gusht 2016, familja e tij u largua nga vendi dhe u akomodua në një zonë “klas”, për të mos u kthyer më në Shqipëri.

Kryeministri Edi Rama i sapo kthyer nga Samiti i Sofjes, ka pranuar dështimin për bindjen e vendeve anëtare të BE-së, për hapjen e negociatave.

Deri në qershor, kur të vendoset për hapjen ose jo të negociatave me Bashkimin Europian, Shqipëria dhe Maqedonia duhet të bëjnë më shumë.

Një grup të burgosurish shqiptarë i vuri flakën një qelie në burgun e Marassit në Genova, por ndërhyrja e menjëhershme e policisë shmangu pasojat e rënda.

Kryesisht me kthjellime mbeten zonat veriore, por kthjellime dhe vranësira të herë pas hershme do të ketë në Jug dhe pjesërisht në zonat Qendrore.

Presidenti francez Macron duket se ka shuar shpresat e anëtarësimit të vendeve te Ballkanit në BE. Keshtu raportojne mediat e huaja, teksa i referohen deklarates se presidentit te Frances dhene per gazetaret e interesuar gjate Samitit te Sofjes.

Në Konventën Kombëtare të Katolikëve,që u mbajt në Mynster të Gjermanisë foli edhe kancelarja Angela Merkel. Merkeli përcolli përshtypje nga takimet e fundit me liderët e Ballkanit Perëndimor e detyrat para vetes.

Shtetet e Bashkuara sot, më 14 maj zhvendosin zyrtarisht ambasadën e tyre nga Tel Avivi në Izrael, duke nxitur pakënaqësi në mesin e palestinezëve dhe gëzim tek izraelitët.

Tre të rinj kanë mbetur të plagosur me thikë në Bulevard, pranë Presidencës.

INSTAT ka publikuar të dhënat për numrin e vdekjeve në vitin 2017, ku rezulton se ato kanë qenë në rritje.

Në vitin 2017 janë krijuar 13.5 miliardë lekë (104 milionë euro) detyrime të reja të papaguara të shtetit ndaj bizneseve.

Qytetarët do ta paguajnë taksën e re të pronës duke filluar nga 1 janari i vitit të ardhshëm.

Ishte një shije shumë e hidhur ajo që la dy vite më parë RTSH ku përmes një afere korruptive ia la operatorëve privatë transmetimin e Euro 2016.

Shqipëria ka një nga flotat më të vjetra të automjeteve në rajon. Zyrtarisht sipas drejtorisë së përgjithshme të doganave për 4 mujorin e 2018, për çdo makinë të re të importuar janë futur 16 të tjera të përdorura.

Paraditja e sotme ka qenë me diell në pjesën më të madhe të vendit, por situata do të ndryshojë në orët në vazhdim.

Dje në Selanik të Greqisë, nacionalistë të majtë e të djathë, rrahën kryetarin e bashkisë së qytetit, Janis Butaris, një burrë i mençur dhe trim që vite tashmë i kundërvihet nacionalizmit histerik me të cilin është mbrujtur shoqëria greke – që nga krijimi i shtetit modern grek.

Këngëtarja e njohur Adelina Ismaili këto ditë ka shënuar rikthimin e saj në muzikë me projektin e ri “T’iqja”.

Ndërkohë që mysafirët janë brenda në Kishën e St. George Meghan sapo ka mbërritur e shoqëruar nga nëna e saj.

Princi Harry dhe Meghan Markle do të bëhen Duka dhe Dukesha e Sussex-it kur të martohen ditën e sotme.

Nesër gjithë sytë do të jenë nga eventi më i rëndësishëm i vitit, dasma mbretërore.

Vdekja e dj Avicii, një nga prodhuesit më të mëdhenj të muzikës dance, ka tronditur thellë fansat, miq e kolegë në fushën e muzikës. Ishte vetëm 28 vjec.

Mediat e njohura italiane të sportit, në mesin e të cilave edhe “Corriere della Sera”, pretendojnë se Gianluigi Buffonportieri i Juventusit të Torinos, ka marrë vendimin për t’i dhënë fund karrierës profesionale në fund të sezonit.

Një duartrokitje e gjatë dhe lot: kështu pritet kalimi i arkivolit të Davide Astorit përpara stadiumit Franchi në Firence nga shumë njerëz që dëshironin të japin lamtumirën e fundit të kapitenit të purpurt, i cili vdiq të dielën e kaluar.

Ferrari i Michael Schumacher, i cili fitoi kampionatin e Monakos të vitit 2001, u ble nga grupi “Sotheby” për shtatë milionë e gjysmë dollarë, 6.4 milionë euro.

FSHF-ja arkëtoi nga shitja e biletave për ndeshjen me Italinë një shifër prej 516 milionë lekësh, e cila mund të jetë më e larta e arritur ndonjëherë në vitet e fundit për faktin se çmimet ishin disi të kripura dhe ndeshja u luajt në një stadium me kapacitet të madh si “Loro Boriçi”.

Trajnerit të Kombëtares së Shqipërisë Kristian Panuçi, i ka kaluar “inati” me të “padisiplinuarit” Xhaka e Cikalleshi, e i ka grumbulluar lojtarët për sfidat kundër Spanjës dhe Italisë, javën e ardhshme.

Ballist Morina është në pritje të vendimit të ministrisë së Drejtësisë në Kroaci nëse do të ekstradohet apo jo në Serbi.

Moti Sot

Tirana Albania Cloudy, 23 °C
Current Conditions
Sunrise: 5:12 am   |   Sunset: 8:5 pm
70%     6.4 km/h     33.288 bar
Forecast
HLow: 18 °CHigh: 30 °C
MALow: 18 °CHigh: 29 °C
MERLow: 18 °CHigh: 27 °C
ELow: 17 °CHigh: 28 °C
PLow: 17 °CHigh: 27 °C
SHLow: 17 °CHigh: 26 °C
DLow: 16 °CHigh: 26 °C
HLow: 16 °CHigh: 26 °C
MALow: 16 °CHigh: 27 °C
MERLow: 17 °CHigh: 28 °C

Top Stories

Grid List

Të bësh seks dhe të bësh dashuri, nuk janë e njëjta gjë! Nëse i bën vetes pyetjet e mëposhtme, do të kuptosh se cilit prej dy aktiviteteve të kënaqshme po i kushtohesh në të vërtetë

“Gjëja që unë kam vënë re tek shumë njerëz, është se u japin të tjerëve ato gjëra, të cilat u duhen edhe për veten e tyre. Kjo gjë ndoshta nuk duhet parë si një problem.