Pentagoni jep “OK” për angazhimin e grave në luftë

Bota
Typography

Kreu i Pentagonit, Ash Carter, ka ndezur dritën e gjelbërt për angazhimin e ushtarakeve femra edhe në role luftarake dhe një gjë të tillë ai e tha duke folur nga baza e Sigonella-s, në Siçili.

 

 

“Kufizimi i kërkimit të personelit ushtarak të kualifikuar në vetëm gjysmën e popullsisë do të ishte marrëzi”, tha Carter, që mësohet se i ka kërkuar gjeneralit Joseph Dunford, kreu i forcave të armatosura amerikane, që t’i rishikojë brenda fundit të tetorit udhëzimet.

 

 

/Boom.al/

boomalbania@gmail.com